Publikácie

„PUBLISH OR PERISH“ ALEBO PREHĽAD NAŠICH PUBLIKÁCIÍ

Knižné publikácie

kniha advokát košice

Právnický diskurz a právna argumentácia. Analýza na základe teórie Roberta Alexyho

Znenie asi najzákladnejších otázok, ktoré formujú chrbticu práce, má nasledovnú podobu: Je možne nájsť v právnej diskusii len jedno správne riešenie? Ak nie, ktorému z viacerých riešení je potrebné dať prednosť? Ako má vyzerať relevantná právna diskusia a argumentácia? Ako triediť zmes argumentov a vybrať tie najrelevantnejšie? Pri hľadaní odpovedí práca stavia svoju pozíciu najskôr na teoretických základoch. Zaoberá sa predovšetkým otázkou ontologickej plurality a diskurzívnej povahy práva. Najdôležitejšiu zložku teoretickej časti tvorí analýza teórie racionálnej argumentácie Roberta Alexyho ako teórie právnickej argumentácie. Praktické rozmery rozoberanej témy sa sústreďujú do tém, ako je vyvažovanie právnych princípov, argumenty alogickej povahy, argumentácia v písomnom prejave a zákonné predpoklady odôvodnenia rozhodnutí

Judikatúra vo veciach
princípu proporcionality

Test proporcionality predstavuje metodologický nástroj riešenia kolízie právnych princípov. Keďže u nás ide o prvú publikáciu svojho druhu publikácia predkladá rozhodnutia ústavných súdov aj napriek tomu, že princíp proporcionality má svoje opodstatnenie pri aplikácii práva na súdoch inštančne nižších stupňov. Na úvod sa čitateľ dozvie čo sú právne princípy, aké je ich miesto v právnom poriadku SR a aké právne princípy vlastne poznáme (základné práva a slobody, resp. verejné dobra). Po tejto časti nasleduje hľadisko teoretického rozboru princípu proporcionality a alternatív jeho judikatúrneho používania (test proporcionality a jeho verzie). V ďalšej časti sa publikácia zameriava na konkrétne zložky testu proporcionality a síce na skúmanie vhodnosti, potrebnosti prijatého zásahu do základného práva, resp. slobody a vyvažovanie proti sebe stojacich právnych princípov. Záverečná časť ilustruje ako sa štrukturálne mení test proporcionality v závislosti od oblasti jeho používania a v kolízii stojacich právnych princípov (alternatívy testu proporcionality).

Ústavné právo
Slovenskej republiky

(Spoluautorstvo) Publikácia nie je obmedzená výlučne na ústavné právo Slovenskej republiky – má oveľa širší záber. Výklad zvolený v tejto príručke vychádza z pojmu a klasifikácie ústav a pokračuje stručným a orientačným prehľadom základných línií ústavného vývoja na území Slovenskej republiky za ostatných stopäťdesiat rokov. Rozsiahla časť je venovaná základným právam a slobodám v následnosti, ktorá sa riadi systematikou Ústavy Slovenskej republiky z roku 1992. Otázky týkajúce sa jednotlivých druhov moci v kontexte modelu deľby moci sú predmetom pozornosti záverečných kapitol: po tradičných mociach je do tejto časti zaradená aj kontrolná moc spolu s prokuratúrou a verejným ochrancom práv. Sprievodným znakom publikácie sú tiež odkazy na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky, najmä v spojitosti s problematikou základných práv a slobôd. Kniha je určená predovšetkým študentom magisterského štúdia v odbore právo v rámci študijných programov tam, kde sa tieto programy týkajú ústavného práva Slovenskej republiky.

Odborné články

Scroll to Top